Програмоване навчання


Програмоване навчання
Технологія програмованого навчання почала активно впроваджуватися в освітню практику з середини 60-х рр. XX століття. Основна мета програмованого навчання полягає в поліпшенні управління навчальним процесом.
Технологія програмованого навчання — це технологія самостійного індивідуального навчання за заздалегідь розробленою навчальною програмою з допомогою спеціальних засобів (програмованого підручника, особливих навчальних машин, ЕОМ тощо). Вона забезпечує кожному учневі можливість здійснення навчання відповідно до його індивідуальних особливостей (темп навчання, рівень розвитку тощо).
Характерні риси програмованого навчання:
♦ розподіл навчального матеріалу на окремі невеликі частини, що легко засвоюються;
♦ включення системи приписів з послідовного виконання відповідних дій, що спрямовані на засвоєння кожної частини;
♦ перевірка засвоєння кожної частини: в разі правильного виконання учень отримує нову порцію матеріалу, а за неправильного — отримує допомогу та додаткові пояснення;
♦ фіксація результатів виконання контрольних завдань, які стають доступними як для самих учнів (внутрішній зворотний зв’язок), так і педагогу (зовнішній зворотний зв’язок).
Принципи програмованого навчання
Першим принципом програмованого навчання є певна ієрархія керуючих пристроїв. Термін «ієрархія» означає ступінчасту підпорядкованість частин в якомусь цілісному організмі (або системі) при відносній самостійності цих частин. Тому говорять, що управління таким організмом або системою побудоване за ієрархічним принципом.
Суть другого принципу — принципу зворотного зв’язку витікає з кібернетичної теорії побудови перетворень інформації (керуючих систем) і вимагає циклічної організації системи управління навчальним процесом за кожною операцією навчальної діяльності. При цьому мається на увазі не тільки передача інформації про необхідний образ дії від керуючого об’єкта до керованого (прямий зв’язок), але й передача інформації про стан керованого об’єкта керівникові (зворотний зв’язок). Зворотний зв’язок необхідний не тільки педагогові, але й учневі; одному — для розуміння навчального матеріалу, іншому — для корекції.
Третій принцип програмованого навчання полягає в здійсненні ступінчастого технологічного процесу при розкритті та поданні навчального матеріалу. Виконання цієї вимоги дозволяє досягти загальнозрозумілості навчальної програми. Крокова навчальна процедура — це технологічний прийом, який означає, що навчальний матеріал в програмі складається з окремих, самостійних але взаємозв’язаних, оптимальних за величиною порцій інформації і навчальних завдань (що відображають певну теорію засвоєння знань учнями і сприяють ефективному засвоєнню знань і умінь). Сукупність інформації для прямого та зворотного зв’язку і правил виконання пізнавальних дій утворює крок навчальної програми. До складу кроку включаються три взаємозв’язані ланки (кадри): інформація, операція із зворотним зв’язком і контроль. Послідовність крокових навчальних процедур створює навчальну програму — основу технології програмованого навчання.
Четвертий принцип програмованого навчання виходить з того, що робота учнів за програмою є строго індивідуальною, виникає природна вимога вести направлений інформаційний процес і надавати кожному учню можливість просуватися в навчанні зі швидкістю, яка для його пізнавальних сил найсприятливіша, а відповідно до цього можливість пристосовувати і подачу керуючої інформації. Дотримання принципу індивідуального темпу й управління в навчанні створює умови для успішного вивчення матеріалу всіма учнями, хоча й за різний час.
П’ятий принцип вимагає використання спеціальних технічних засобів для подачі програмованих навчальних матеріалів при вивченні ряду дисциплін, пов’язаних з розвитком певних рис особистості і якостей учнів, наприклад, хорошої реакції, орієнтування. Ці засоби можна назвати навчальними, оскільки ними моделюється з будь-якою повнотою діяльність педагога в процесі навчання.

Пропоную до вашої уваги алгоритм на тему: «Тире між підметом і присудком у простому реченні», 11 клас 



Коментар. 
Для кращого пояснення навчального матеріалу вчитель використовує алгоритми. Алгоритм − це послідовність дій, спрямованих на розв’язання поставленої задачі. Алгоритм складається з окремих команд-вказівок для виконання деяких конкретних дій. Команди алгоритму виконуються одна за одною, і на кожному кроці відомо, яка команда повинна виконуватися. Почергове виконання команд за кінцеву кількість кроків приводить до розв’язання задачі. За допомогою таких послідовних дій учні швидше запам’ятають теоретичний матеріал і будуть граматично правильно виконувати завдання.




Коментарі

Дописати коментар

Популярні дописи з цього блогу

Засоби дистанційного навчання